Wtorek, 20 października 2020

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

2015-04-23 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-27 12:11:46)   Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Autor zdjęcia: http://www.swlipka.org.pl

Początki Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce sięgają XIV wieku — informacje o nim mamy jedynie z opowiadań ludowych, przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie. Sanktuarium wzięło swoją nazwę od rozłożystej lipy, która rosła tu przed wiekami. W pierwszych latach chrześcijaństwa na tych ziemiach pojawiła się na niej figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Już w średniowieczu ustalił się zwyczaj organizowania pielgrzymek do Świętej Lipki. Aby uzyskać odpust lub w nadziei na uzdrowienie, przybywali tu pielgrzymi nie tylko z Warmii i Prus, ale i z odległego Mazowsza. Pierwszą kaplicę na tym miejscu wybudowano w 1482 r. Nawet ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht von Hohenzollern w 1519 roku przybył tu pieszo i boso z dalekiego Królewca. Niestety, po przejściu na luteranizm kazał ją zburzyć. Kolejną kaplicę wybudowano tu w 1619 r. W 1631 roku Święta Lipka przeszła w ręce jezuitów. Od tej pory rozpoczął się rozkwit sanktuarium. W 1693 roku konsekrowany został kościół z cudownym obrazem Matki Bożej, który nie był jednak w stanie pomieścić tłumów wiernych. Wybudowano więc krużganek z kaplicami narożnymi.

Kilkadziesiąt lat trwało wyposażenie świątyni, które przedstawia się imponująco:
ołtarz główny i ołtarze boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i w krużgankach, ręcznie kuta brama, rzeźby w kamieniu i w drewnie oraz dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Nic więc dziwnego, że Święta Lipka jest nazywana Perłą Baroku. To obiekt o niezwykłej wartości zabytkowej, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.

Po kasacie zakonu jezuici wrócili do Świętej Lipki w 1932 roku. Przybyły im nowe zajęcia: oprowadzanie pielgrzymów i turystów, objaśnianie historii sanktuarium i prezentacja organów. Po wojnie nieustannie prowadzone są kosztowne prace konserwatorskie, które finansuje się głównie z ofiar pielgrzymów i turystów przybywających z Polski, Niemiec i z całego świata. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Jedności Chrześcijan, który został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 r. Ceremonii dokonał Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kardynał Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II 24 lutego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł bazyliki mniejszej.

Niezwykłe koncerty
XXVII Świętolipskie Wieczory Muzyczne odbywać się będą w Świętej Lipce w sezonie letnim, od 3 lipca 2015 roku w każdy piątek lipca i sierpnia o godz. 20. Koncertować tu będą wybitni polscy i zagraniczni organiści. Obok recitali organowych organizowane będą koncerty kameralne z udziałem innych instrumentów: flet prosty czy wokalistów.

Nowy tel. do Domu Pielgrzyma obok starego tel. 512 730 375

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony