Wtorek, 20 października 2020

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

2015-04-23 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-27 12:12:19)   Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Gietrzwałd jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie sanktuarium odwiedza ponad milion turystów. Objawienia z 1877 roku zostały uznane jako jedyne w Polsce przez Watykan.

W miejscu obecnego Sanktuarium już w XIV wieku stanęła niewielka świątynia. Kult Najświętszej Maryi Panny notowano w Gietrzwałdzie już od drugiej połowy XIV wieku. Był on najpierw związany z drewnianą Pietą z 1425 roku, a następnie z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jednak prawdziwy najazd pielgrzymów rozpoczął się po objawieniach w 1877 roku.Jest to bowiem jedyne na ziemiach polskich miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny,które zostało oficjalnie uznane przez władzę kościelną. Objawienia w Gietrzwałdzie miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes —trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Bożka ukazywała się dwóm dziewczynkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.

Podczas trwania objawień, w miejscu, gdzie dzieciom ukazywała się Matka Boża, umieszczono kapliczkę z figurą Maryi Panny.Gdy po objawieniach napływ pielgrzymów zaczął gwałtownie narastać, proboszczowie gietrzwałdzkiego kościoła zdecydowali o rozbudowie sanktuarium. Prowadząca, do pobłogosławionego przez Matkę Bożą, źródełka Aleję Różańcową obsadzono drzewami i postawiono przy niej 15 kapliczek różańcowych.

8 września 1877r. Wieczorem Matka Boża pobłogosławiła Źródełko. Pielgrzymi od lat czerpią wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sam akt pobłogosławienia został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy. Nad Źródełkiem znajdują się trzy murowane płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skałę, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni.

W pobliżu sanktuarium, blisko źródełka znajduje się też monumentalna Droga Krzyżowa,która została poświęcona w 130. rocznicę objawień.Wielką czcią otaczał Matkę
Bożą Gietrzwałdzką prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński,który wielokrotnie odwiedzał sanktuarium. W 1967 roku Watykan zezwolił na ustanowienie w diecezji warmińskiej święta Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które odbywa się co roku 8 września. Od roku 1945 pieczę nad Sanktuarium sprawują Księża Kanonicy Regularni Laterańscy z Krakowa.W 1970 roku Ojciec Święty Paweł VI nadał świątyni gietrzwałdzkiej tytuł bazyliki mniejszej.

Ostatniego dnia objawień gietrzwałdzkich Matka Boża na prośbę dzieci pobłogosławiła pobliskie źródełko, które do dziś ma cudowną moc uzdrawiania chorych. To między innymi z tego powodu Gietrzwałd nazywany jest polskim Lourdes.

Obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej to prawdziwy klejnot Gietrzwałdzkiego Sanktuarium Maryjnego. Należy do grupy obrazów wzorowanych na cudownej ikonie, która znajduje się w Kaplicy Przewodników w Bizancjum. Obraz został koronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę w 1967 r.

W kościele warto zobaczyć:
• gotycką Pietę z 1425 roku
• obrazy z XVIII wieku
• neogotycką kapliczkę z II połowy XIX wieku

Baza noclegowa dla przyjezdnych:
• Dom Pielgrzyma — dla około 120 osób, pełne wyżywienie. Do dyspozycji gości jest przestronna jadalnia, kaplica i sala konferencyjna,
• Dom im. s. Barbary Samulowskiej — pokoje o podwyższonym standardzie w cichym i spokojnym otoczeniu. W budynku znajduje się urokliwa mała kapliczka z Najświętszym Sakramentem,
• Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy Fundacji Przyjaciół Sanktuarium MBG — położony w malowniczym miejscu, oferuje 50 miejsc o podwyższonym standardzie, idealny dla grup zorganizowanych oraz dla osób indywidualnych.

Miejscowość Gietrzwałd położona jest w Krainie Tysiąca Jezior, to piękny pagórkowaty krajobraz, dla piechurów i rowerzystów. Bogactwo świata roślin i zwierząt sprzyja uprawianiu różnych form turystyki,  w tym turystyki pielgrzymkowej. Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej Kanonicy Regularni Laterańscy ul. Klasztorna 1; 11-036 Gietrzwałd tel. recepcja: 89 512 31 02 www.sanktuariummaryjne.pl

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony