Czwartek, 19 lipca 2018

Pięciu wojowników Pana

2015-05-30 11:04:48 (ost. akt: 2015-05-30 22:45:14)

Podziel się:

Święcenia prezbiteratu

Święcenia prezbiteratu

Autor zdjęcia: hosianum.edu.pl

W sobotę 30 maja w olsztyńskiej konkatedrze św. Jakuba pięciu diakonów przyjęło sakrament święceń prezbiteratu (kapłańskich).

„Uwiodłeś mnie, Panie…” – czytamy w Księdze Jeremiasza (Jr 20,7). Jeśli Bóg do czegoś zaprasza, wszystko inne staje się mniej ważne. Pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” Metropolii Warmińskiej po sześciu latach intensywnej formacji teologicznej zostało kapłanami. Łukasz Michał Długosz, Marcin Kuciński, Krzysztof Marcin Laska, Dariusz Łuba i Krzysztof Patejuk w sobotę 30 maja o godzinie 9:00 w olsztyńskiej konkatedrze przyjęli święcenia prezbiteratu. Sakramentu święceń udzielił ks. Arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: „Tajemnica powołania leży w Sercu Boga...Dlatego tajemnicę powołania każdego człowieka zna w pełni tylko Bóg”.

Powołani do służby


W Kościele katolickim święcenia sakramentalne posiadają trzy stopnie: diakonat, prezbiterat oraz episkopat (święcenia biskupie).W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że kapłaństwo jest nastawione na zbawienie innych ludzi. Przez służbę innym kapłani przyczyniają się także do zbawienia osobistego. (KKK 1535). Przyjmujący sakrament święceń zostają konsekrowani (poświęceni), by w imię Chrystusa „karmili Kościół słowem i łaską Bożą" (Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”, 11). Kapłaństwo jest szczególną służbą, wypływającą z troski o zbawienie innych - przekazanie im miłości Boga, Jego przebaczenia, Jego życia. Wyznacznikiem jest Ewangelia. Ksiądz – mimo że posłany do ludzi i dla ludzi – nie ma realizować naszej wizji kościoła i wiary, spełniać naszych życzeń, modyfikować Ewangelii dla naszych potrzeb. Nie ma także realizować swojej wizji Kościoła. Ma nieść Ewangelię Jezusa, budować Jego Kościół, szerzyć Jego miłość - bezgraniczną, bezwarunkową. Miłość miłosierną, która zaprasza do zmiany, chce przebaczać, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. Miłość, która chce dać nam życie – nie tylko wieczne. Kapłan, który sam kocha Boga, kocha ludzi i chce dla nich Nieba. Pragnąć dla kogoś Nieba do życzyć największego szczęścia – za życia i po śmierci.

Matka Teresa do seminarzystów


Nowym kapłanom dedykujemy słowa Matki Teresy skierowane do przygotowujących się do sakramentu święceń: „Włóż swoją dłoń w dłoń Maryi i proś ją, żeby prowadziła cię do Jezusa. W chwili, gdy Jezus wszedł w Jej życie, z pośpiechem poszła dać Go innym. I ty również, gdy staniesz się Jego kapłanem, pośpiesz razem z Nią, aby zanieść Jezusa innym. Tylko pamiętaj, że nie możesz dać czegoś, czego sam nie posiadasz. Aby móc dawać, powinieneś doświadczać jedności z Chrystusem, a On jest tam, w tabernakulum. Dbaj o to, żeby twoją pierwszą rzeczą rano było przypomnienie, że Jezus ma być w centrum twojego życia. Ucz się modlić pracą w ciągu dnia. Pracuj z Jezusem, pracuj dla Jezusa. Zawsze trzymaj się blisko Maryi. Proś, aby dała ci swoje serce, tak piękne, tak czyste, tak niepokalane - swoje serce tak pełne miłości i pokory, żebyś mógł przyjąć Jezusa i dawać Go innym w Chlebie Życia”.

Anna Wysocka


Nowym kapłanom życzymy wiary i oddania Bogu serca, zaufania Jemu, aby to On mógł działać. Życzymy odwagi, by bez obaw – mimo różnych trudności, przeszkód – głosić światu zwycięską miłość Boga i nieść Jego samego wszystkim spragnionym. Pewności, że On z Wami zawsze będzie, bo sam Was wezwał do służby.
A wszystkim rozeznającym powołanie – życzymy podjęcia decyzji.

Redakcja Wiara.wm.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB