Sobota, 15 sierpnia 2020

Jubileusz 450-lecia Warmińskiego Seminarium Duchownego

2015-08-16 12:00:00 (ost. akt: 2015-08-23 15:20:59)
WSD Hosianum

WSD Hosianum

Podziel się:

W sierpniu 2015 roku Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum” obchodzi 450-lecie istnienia. Wyjątkowy jubileusz jest okazją do przypomnienia, jaką rolę w naszym regionie odegrało powołanie takiej instytucji.

Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum” uważane jest za najstarszym seminarium w Polsce. Zostało założone w 1565 roku przez Kardynała Stanisława Hozjusza w ramach realizacji uchwał Soboru Trydenckiego. Rozpoczęło swoją działalność 25 listopada 1567 r. Zostało umiejscowione w Braniewie, które w owym czasie nazywane było Atenami Północy. Sprowadzeni przez Stanisława Hozjusza do diecezji warmińskiej jezuici rozwinęli szkolnictwo na poziomie gimnazjalnym i wyższym. Głównym celem miało być kształcenie duchownych, ale ostatecznie z uczelni korzystali także ci, którzy później angażowali się w szkolnictwo, różne sfery kultury, a także w życie społeczne i polityczne. W Braniewie Warmińskie Seminarium Duchowne prowadziło swoją działalność nieprzerwanie do II wojny światowej. Dopiero 10 października 1949 r. reaktywowano je w Olsztynie, gdyż gmach Seminarium, wybudowany w okresie międzywojennym w Braniewie, został doszczętnie zniszczony. Po wielu zabiegach Kościoła, w roku 1982 przydzielono plac pod budowę nowego gmachu Seminarium – w Olsztynie na Redykajnach. Ojciec Święty Jan Paweł II 5 czerwca 1991 roku, w czasie swego pobytu w Olsztynie, podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny, poświęcił nowo wybudowany gmach Seminarium Warmińskiego. W październiku 1991 roku alumni zamieszkali w nowym Seminarium. Od roku akademickiego 1999/2000 klerycy odbywają studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W specjalnym, wydanym z okazji jubileuszu liście księdza arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego, czytamy: „W 2015 roku Warmińskie Seminarium Duchowne „HOSIANUM” obchodzi jubileusz 450-lecia. Historia naszej uczelni rozpoczęła się 21 sierpnia 1565 roku wraz z wydaniem przez ówczesnego biskupa warmińskiego kardynała Stanisława Hozjusza dokumentu fundacyjnego. Jak każde dzieje, tak również czterysta pięćdziesięcioletnia historia „HOSIANUM”, pozostawia po sobie mniej lub bardziej wyraźne ślady. W wypadku uczelni są nimi osiągnięcia naukowe, profesorowie, studenci. Ponieważ Seminarium Duchowne przygotowuje kapłanów, a więc zwykle przyszłych duszpasterzy, dlatego jego ślady odnajdziemy w parafiach, a także w postawach religijno-moralnych ludności Warmii, Mazur i Powiśla. Jeżeli Diecezja Warmińska zasłużyła na piękne określenie „Święta Warmia”, to jest zasługa przede wszystkim jej kapłanów”.
Dalej w tym samym liście czytamy o specjalnym Roku Jubileuszowym i o odpuście związanym z jubileuszem naszego seminarium: „Z okazji Jubileuszu 450-lecia „HOSIANUM”, Ojciec Święty Franciszek obdarzył nas łaską specjalnego Roku Jubileuszowego z dołączonym odpustem zupełnym, który możemy otrzymać tylko w kościele seminaryjnym”.
Niedawno Olsztyn obchodził jubileusz chrystianizacji. Dzisiaj nie tylko trudno wyobrazić sobie Olsztyn bez obecności chrześcijan – na stałe do historii naszego miasta i całej Warmii wpisało się Wyższe Seminarium Duchowne. To tutaj kształcą się i przygotowują do kapłaństwa Ci, przez których ręce chce przychodzić do nas Bóg. Z okazji jubileuszu Seminarium planowana jest także Międzynarodowa Konferencja Naukowa.
Historia 450 lat istnienia Seminarium na Warmii budzi podziw i dumę. Przypomina także o modlitwie w intencji kolejnych powołań do kapłaństwa, aby Ci, których Bóg powołuje do służby ludziom, mieli odwagę odpowiedzieć na to wezwanie. Tak piękny jubileusz był możliwy dzięki nim – klerykom, którzy zdecydowali się na formację kapłańską.

Opracowanie AW

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB