Piątek, 26 lutego 2021

Naprotechnologia: nie leczymy różańcem!

2015-09-07 13:51:53 (ost. akt: 2015-09-07 13:53:04)
Naprotechnologia jest szansą dla wielu małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka. Jest także doskonałym narzędziem diagnostycznym i sposobem na poznanie własnej płodności również dla tych, które nie mają tego problemu.

Naprotechnologia jest szansą dla wielu małżeństw, które mają problemy z poczęciem dziecka. Jest także doskonałym narzędziem diagnostycznym i sposobem na poznanie własnej płodności również dla tych, które nie mają tego problemu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Naprotechnologia, a właściwie NaProTECHNOLOGY® to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, wokół której narosło wiele nieporozumień i fałszywych oskarżeń. W rozmowie z Martą Stasieło, która jest instruktorem Modelu Creighton, staram się przybliżyć metodę, która jest szansą dla wielu małżeństw.

Naprotechnologia przedstawiana jest jako kościołkowa metoda, jako katolickie in vitro. Jak jest naprawdę?


Naprotechnologia nie leczy różańcem! Jest to nowoczesna medycyna wykorzystująca najnowsze osiągnięcia naukowe, sprzęty i metody diagnozowania i leczenia, również mikrochirurgicznego. Fakt, że w tej dziedzinie medycyny są wykorzystywane także proste obserwacje oznak płodności, nie umniejsza jej naukowego źródła. Poszanowanie człowieka jako całości i uznanie wartości życia, które jest bliskie chrześcijaństwu sprawia, że niektóre środowiska niesłusznie przyklejają łatkę właśnie „metody kościołkowej”. A to jest po prostu naturalna etyka pracy z drugim człowiekiem. Podejście do pacjenta jest bardzo indywidualne, nie „taśmowe”. Naprotechnologia jest poparta wieloletnimi badaniami naukowców, na czele których stoi dr Hilgers, twórca metody. Wysokie wymagania stawiane instruktorom Modelu Creighton i lekarzom zajmującym się naprotechnologią gwarantują wysoki standard.

O naprotechnologii słyszymy najczęściej w kontekście alternatywy dla zapłodnienia In vitro. Czy w związku z tym jest to metoda dedykowana tylko parom mającym problem z poczęciem dziecka?


Naprotechnologia jest nie tylko dla małżeństw, które mają problem z płodnością. To medycyna, dlatego wkracza głównie wtedy, gdy występuje jakieś odstępstwo od normy. Skutecznie diagnozuje i leczy najróżniejsze zaburzenia ginekologiczne, hormonalne, czy inne ogólnoustrojowe. Często objawem takich zaburzeń jest właśnie niepłodność. Wynika z tego, że niepłodność sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a objawem różnych (często bardzo złożonych) nieprawidłowości.

Głównym narzędziem naprotechnologii jest Model Creighton. Może on być stosowany przez wszystkich – zdrowych i chorych, małżonków i osoby samotne, nastolatki i kobiety w okresie premenopauzy, kobiety po porodzie, pary starające się o poczęcie i takie, które nie chcą mieć w tym momencie dzieci. W każdym przypadku, w każdym wieku, w każdym stanie możemy mieć kontrolę nad swoją płodnością i swoim zdrowiem. A nawet jeśli wszystko jest w porządku, Model Creighton jest systemem wczesnego ostrzegania przed różnymi chorobami. Nie raz zdarzało się, że dzięki obserwacjom w Modelu Creighton lekarz mógł bardzo wcześnie zidentyfikować np. zmiany nowotworowe, które, tak szybko rozpoznane, są oczywiście do wyleczenia.

Czym jest Model Creighton?


Model Creighton to system obserwacji własnego zdrowia i płodności. Codzienne objawy, które są zapisywane na specjalnej karcie, dają kobiecie i małżeństwu wiedzę – stają się oni ekspertami. Ten system pozwala nie stosować antykoncepcji i czuć się bezpiecznie i zdrowo. Dodatkowo jest to podstawowe narzędzie stosowane w naprotechnologii. Aby nauczyć się tego systemu kobieta lub para umawia się na sesję wprowadzającą z instruktorem, podczas której mogą poznać podstawy Modelu Creighton i naprotechnologii. Decydują wtedy, czy chcą podjąć się nauki. Jeśli tak, umawiamy się na kolejne spotkania w określonym harmonogramie. Po mniej więcej 3 cyklach obserwacji, jeśli jest taka potrzeba, można już wybrać się na pierwszą wizytę u lekarza-naprotechnologa.

Jak wygląda zestawienie skuteczności leczenia naprotechnologią, z efektami zapłodnienia In vitro?


Skuteczność naprotechnologii w leczeniu niepłodności wynosi nawet do 80%, oczywiście w zależności od źródła choroby. Taka skuteczność jest zauważalna przy leczeniu choroby policystycznych jajników. W przypadku in vitro, przy tym schorzeniu, skuteczność wynosi średnio (wg różnych badań) około 25,6%. Kiedy pojawiło się in vitro, mikrochirurgiczne metody leczenia przestały być rozwijane, bo można przecież ominąć problem, np. niedrożnych jajowodów. W naprotechnologii mikrochirurgia jest mocno rozwijana i przynosi bardzo dobre efekty. W wielu przypadkach naprotechnologia jest bardziej skuteczna niż in vitro i chociaż nie pomoże wszystkim w 100%, często otwiera serca na adopcję. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyleczenie przyczyny choroby pozwala na kolejne naturalne ciąże. W in vitro nie ma tego efektu.

Częstym zarzutem, z jakim zmaga się naprotechnologia, jest rzekoma bezradność wobec sytuacji, gdy problemy z płodnością leżą po stronie mężczyzny. Czy naprotechnologia jako metoda leczenia niepłodności ma coś do zaoferowania mężczyznom?


Tak, mężczyźni również są leczeni przez naprotechnologię. Może być to leczenie hormonalne, chirurgiczne, suplementacja, zwrócenie uwagi na zdrowszy tryb życia itp. Nawet przy bardzo słabych wynikach parametrów nasienia szanse na poczęcie są. Jedynie przy zupełnym braku plemników naprotechnologia nie jest w stanie pomóc. Ale wtedy nawet przy zapłodnieniu In vitro potrzebne są komórki rozrodcze od osoby trzeciej. Jednak jeśli parametry są obniżone (nawet w znacznym stopniu), należy doprowadzić do takiego stanu, alby kobieta pod względem płodności była bardzo zdrowa. Małżeństwo wie, kiedy jest najlepszy czas na poczęcie i dzięki dodatkowemu leczeniu jest w naprotechnologii wiele sukcesów.

Bardzo często temat płodności – zarówno gdy wszystko jest w porządku jak i w przypadku wystąpienia problemów, traktowany jest jako temat kobiecy. Gdzie tu miejsce i rola mężczyzny?


Jeśli spojrzymy na płodność pary ludzi, jest ona determinowana przez okresy płodności i niepłodności kobiety, bo mężczyzna jest płodny cały czas. Stąd duża odpowiedzialność za tą sferę życia spoczywa, moim zdaniem, właśnie na mężczyźnie. Nie umniejszając nic odpowiedzialności kobiety! To kobieta prowadzi obserwacje i je rozpoznaje, ale mężczyzna ma tu bardzo ważną rolę wspierającą. Piękne jest to, kiedy spotykam się z małżeństwami, czy narzeczonymi i okazuje się, że wspólnie potrafią odczytać informacje z zapisów w karcie. Mężczyzna też może się tego nauczyć i świadczy to o jego trosce o kobietę, z którą żyje, ale też właśnie o jego sporym poczuciu odpowiedzialności. A kobieta czuje się wtedy kochana, szanowana i bezpieczna. Staje się dla nich fascynujące to, jak dużo można wiedzieć o sobie. Wiem to z doświadczenia swojego i par, które uczę. Nie raz słyszę, że dwoje ludzi dzięki nauce Modelu Creighton zbliżyło się do siebie, bo nauka tego systemu wymaga rozmów i wzajemnego zrozumienia w różnych aspektach relacji męsko-damskiej.

Bartosz OrlińskiŹródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SARA #2972092 | 78.10.*.* 14 wrz 2020 17:50

  OGUNDELE TO MURZYN OSZUST NAZYWA SIE STANLEY EDWARD MIESZKA W SANDTON!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #2971844 | 78.10.*.* 14 wrz 2020 01:53

  Ogundele to oszust nie wysylajcie pieniedzy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Joan Porras #2944920 | 5.253.*.* 7 lip 2020 01:34

  CIR: Nazywam się Joan Porras. Chcę opowiedzieć tutaj swoją historię o tym, jak dr Ogundele sprowadził dla mnie męża swoim zaklęciem w ciągu 24 godzin, a zaklęcie jest nieszkodliwe. Wszędzie szukałem pomocy, ale tylko dr Ogundele był w stanie pomóc. Skontaktowałem się z kimś, komu wcześniej pomagał w Internecie. Jeśli potrzebujesz pomocy, radzę napisać do niego, jeśli potrzebujesz pomocy za pośrednictwem WhatsApp lub Viber Chat: +27638836445. E-mail: ogundeletempleofsolution@gmail.com. Powiedziałem mu, że podzielę się z nim dobrymi wieściami, jest niesamowity.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tara Coleman #2939954 | 185.171.*.* 26 cze 2020 22:22

  Witam wszystkich, jestem Tara Coleman i chcę podzielić się tutaj moim świadectwem na temat tego, jak Dr Ogundele przyniósł mi męża z jego zaklęciem i mocami w ciągu 24 godzin dla mnie, mój mąż rozwiódł się ze mną przez 3 lata i szukałem wszędzie pomocy, aby go odzyskać , nikt nie mógł pomóc. W zeszłym tygodniu znalazłem numer WhatsApp dr Ogundele w Internecie udostępniony przez kogoś, komu wcześniej pomagał, więc skontaktowałem się z nim o pomoc. Jego czary są nieszkodliwe i szybko działają. Rzucił na mnie zaklęcie iw ciągu 24 godzin mój mąż wrócił z prośbą o wybaczenie, jak wielkim cudem jestem teraz tak szczęśliwy z mężem dzięki pomocy dr Ogundele. zgodziłem się z nim, aby udostępnić jego nazwisko w Internecie, dlatego teraz to robię. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z nim za pomocą czatu WhatsApp lub Viber: (+27638836445). Jest w 100% prawdziwy i skuteczny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mara Lucas #2933737 | 82.102.*.* 15 cze 2020 12:30

  CUD WCIĄŻ ZDARZYŁ SIĘ: Po roku zerwanego małżeństwa mój mąż opuścił mnie i dzieci i poszedł z inną kobietą, miałem ochotę popełnić samobójstwo, ponieważ zostawił nas na 3 lata bez niczego, byłem emocjonalnie przygnębiony i płakałem całą noc. Dzięki rzucającemu czary o imieniu Dr Ogundele. Pewnego wiernego dnia, gdy przeglądałem Internet, natknąłem się na kilka zeznań na temat dr Ogundele, ludzie zeznali, że przywrócił ich kochanka Ex w ciągu 24 godzin, niektórzy zeznali, że przywraca macicę, leczy raka i niektórym leczy choroba itp. Skontaktowałem się z nim w sprawie pomocy w przywróceniu męża, a on powiedział mi po swojej pracy, że mój mąż wróci w ciągu 24 godzin, ku mojemu największemu zaskoczeniu mój mąż wrócił po 24 godzinach, tak jak powiedział i prosił o wybaczenie , co za cud. Dr Ogundele kazał mi zeznawać, że ludzie znają go bardziej. Dlatego dzielę się tutaj swoją prawdziwą historią życia, nazywam się Mara Lucas. Jestem z Barcelony, Hiszpania. Możesz skontaktować się z Dr Ogundele z jego numerem telefonu lub wysłać wiadomość na WhatsApp lub Viber Chat: +27638836445.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)