Sobota, 15 sierpnia 2020

Narodziny, które jednoczą wszystkich

2016-01-04 11:07:09 (ost. akt: 2016-01-04 11:17:43)
Ksiądz Michał Tunkiewicz już po raz trzeci jest koordynatorem olsztyńskiego Orszaku. Na zdjęciu w roli pastuszka.

Ksiądz Michał Tunkiewicz już po raz trzeci jest koordynatorem olsztyńskiego Orszaku. Na zdjęciu w roli pastuszka.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

- Naszym celem jest jednoczenie środowiska lokalnego, pokazanie wartości życia rodzinnego i wspólnotowego, radosnego kolędowania - o Orszaku Trzech Króli, który w środę 6 stycznia przejdzie ulicami Olsztyna, opowiada ks. Michał Tunkiewicz, koordynator Olsztyńskiego Orszaku.

- To już trzeci Orszak Trzech Króli w Olsztynie.


- Pierwszy Orszak przerósł nasze oczekiwania dotyczące frekwencji i możliwości organizacyjne. Spodziewaliśmy się maksymalnie tysiąca osób i na tyle byliśmy przygotowani. Było siedem tysięcy uczestników, więc nie mogliśmy m.in. zapewnić tylu osobom dobrego nagłośnienia scenek, odpowiedniej ilości koron i śpiewników. W tamtym roku przygotowaliśmy się lepiej. Orszak zgromadził tłumy. Przyszły całe rodziny. W organizację Orszaku chcemy angażować mieszkańców różnych dzielnic Olsztyna, różne parafie, szkoły, środowiska. W tym roku podobnie jak i w roku ubiegłym wsparło nas wiele firm. Odbiór Orszaku przez mieszkańców Olsztyna jest bardzo pozytywny. Jesteśmy wdzięczni olsztyńskim mediom za pozytywny przekaz i zapraszanie mieszkańców. Organizatorem Olsztyńskiego Orszaku jest Forum Prorodzinne – Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych.


- Orszak jednoczy różne środowiska, nie tylko wspólnoty katolickie.


- Chcemy zjednoczyć się w radości z Bożego Narodzenia z chrześcijanami innych wyznań. Zapraszaliśmy do współpracy grekokatolików i prawosławnych, ale oni 6 stycznia mają wigilię Bożego Narodzenia, więc im trudno byłoby tego dnia wziąć udział w Orszaku. Mimo to jedna z kolęd w czasie wspólnego kolędowania jest śpiewana po ukraińsku. Jesteśmy otwarci na współpracę z protestantami i też ich zapraszamy. Ale nie tylko chrześcijan zapraszamy. Odtwarzający rolę Króla z Afryki, Kacpra, jest wyznawcą islamu. Orszak Trzech Króli jednoczy przedstawicieli różnych wyznań. Jest nie tylko dla wierzących, ale też dla niewierzących. Patronat honorowy objął Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński oraz Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. Ważne jest to, by Orszaki w każdym miejscu w Polsce miały patronat zarówno lokalnych władz kościelnych, jak i włodarzy miejsca: prezydenta, burmistrza, wójta. Jest to ważne niezależnie od opcji politycznej lokalnej, urzędującej władzy. Orszak ma podkreślać to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli. Naszym celem jest jednoczenie środowiska lokalnego, pokazanie wartości życia rodzinnego i wspólnego, radosnego kolędowania. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od preferencji politycznych, wyznania religijnego, pochodzenia. To święto rodzin. Bóg przyszedł do wszystkich ludzi.

- Jak będzie wyglądał tegoroczny Orszak?


- Trzej Królowie wyruszą z trzech olsztyńskich parafii po Mszach Świętych o godz. 11.oo. Z Katedry św. Jakuba wyruszy Europejski Orszak Baltazara, z kościoła Matki Bożej Królowej Polski (kościół garnizonowy) Azjatycki Orszak Melchiora oraz z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa Afrykański Orszak Kacpra. Trzej Królowie spotkają się przy Ratuszu na Placu Jana Pawła II ok. godz. 12.15. i przejdą wspólnie Aleją Piłsudskiego do Placu Solidarności, gdzie złożą hołd Dzieciątku Jezus. W czasie Orszaku będą cztery inscenizacje. Wprowadziliśmy także dodatkowe postaci: Dobrawę i Mieszka, by zaakcentować rocznicę chrztu Polski zaś tradycyjnie Kopernik wskaże gwiazdę prowadzącą do Świętej Rodziny. Oczywiście nie zabraknie też patrona miasta, świętego Jakuba. Dary Dzieciątku złoży też Prezydent Olsztyna oraz ks. Arcybiskup. Świętą Rodzinę zagra rodzina z Zatorza. Nie zabraknie też żywej szopki, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci. Będzie osiołek, wół, baranek, kozy. Na Placu Solidarności na zakończenie odbędzie się wspólne, radosne kolędowanie oraz rozstrzygnięcie konkursu dla rodzin: Rodzinna „Gwiazda Betlejemska”. Zapraszamy serdecznie.


Rozmawiała Anna Wysocka


6 stycznia – Orszak Trzech Króli:
Rodzinne, radosne kolędowanie ulicami miasta, przypominające ewangeliczne wydarzenie wędrówki Mędrców (Magów) z pokłonem do narodzonego w Betlejem Bożego Syna. Orszak nawiązuje do tradycji jasełek ulicznych. Trzej Mędrcy wyruszą z trzech olsztyńskich parafii i o. 12:15. spotkają się na Placu Jana Pawła II, by wspólnie udać się z pokłonem do Bożego Syna.

Trzeci olsztyński Orszak wspierają m.in.: parafie olsztyńskie, Urząd Miasta, Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, Masterpress, SM Jaroty, Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, SM Pojezierze, SM Kormoran, Społem, Caritas Olsztyn, UWM, Cezar.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB