Sobota, 11 lipca 2020

Młodzieży nie odmawia się miłości

2016-04-18 13:30:57 (ost. akt: 2016-04-18 16:04:54)
Młodzież w czasie rekolekcji "Głodnych nakarmić" odkrywała obecność żywego Boga w Najświętszym Sakramencie.

Młodzież w czasie rekolekcji "Głodnych nakarmić" odkrywała obecność żywego Boga w Najświętszym Sakramencie.

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Podziel się:

6-8 maja w Dobrym Mieście odbędzie się weekend dla młodych; „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Wolne miejsca szybko się zapełniają. O tym, że warto pracować z młodzieżą, rozmawiamy z Katarzyną Kobusińską, odpowiedzialną za wspólnotę OdNowa Młodzi, organizatorkę rekolekcji.

OdNowa Młodzi to wspólnota ewangelizacji młodzieży, skupiająca zapalonych miłością do młodzieży członków olsztyńskich wspólnot. Dzieło jest częścią ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Początki wspólnoty to przygotowanie kandydatów do bierzmowania w parafii Miłosierdzi Bożego w Olsztynie. Jak twierdzą odpowiedzialni za dzieło OdNowa Młodzi – Katarzyna Kobusińska i ks. Dawid Szczepkowski: Duchowi Świętemu i młodym się nie odmawia. Z pasją pokazują młodzieży miłość Boga. Dołączyła do nich grupa animatorów. Ekipa OdNowa Młodzi prowadziła już autorskie rekolekcje ewangelizacyjne „Nowe Serce”, a w lutym weekend o Eucharystii „Głodnych nakarmić”. Weekendowe rekolekcje, które odbędą się 6-8 maja, będą poświęcone Duchu Świętemu. Jak twierdzi, Katarzyna, patronami dzieła i jednocześnie wstawiennikami są Matka Boża Gietrzwałdzka i św. Jan Bosko który wyraźnie wskazał im drogę posługi: „Jeżeli wy kochacie to, co kocha młodzież, to młodzież będzie kochać to, co wy kochacie” (J. Bosko). Z Kasią rozmawiamy o dziele ewangelizacji młodzieży.

- Na co dzień pracujesz z przedszkolakami, które potrafią być bardzo absorbujące. Dlaczego swój wolny czas zdecydowałaś się dodatkowo poświęcać młodzieży?

- Nigdy nie spodziewałam się, że wolny czas będę spędzać z młodzieżą. Praca z dziećmi to moja pasja, a praca z młodzieżą zawsze mnie przerażała. Miałam wrażenie, że nie rozumiem młodzieży, nie umiem z nimi rozmawiać, że boję się spotkać z nimi oko w oko. Irytowały mnie ich zachowania, niekulturalne odzywki. Moje pierwsze doświadczenia pracy z młodzieżą zdobywałam w Afryce i zobaczyłam wtedy, że czas z młodzieżą to zawsze jest czas radosny - ale tam młodzież jest zupełnie inna. Dużo czasu spędza na wspólnym przebywaniu ze sobą, nawiązywaniu relacji, nie są jeszcze tak skażeni konsumpcjonizmem i „gadżeciarstwem”. W Olsztynie moja przygoda z młodzieżą na dobre zaczęła się od pomocy przy przygotowaniu kandydatów do bierzmowania. Wtedy odkryłam, że u większości z tych młodych ludzi widać brak sensu życia, brak wolności, niskie poczucie wartości, brak relacji i przede wszystkim brak miłości. I kiedy zobaczyłam, jak bardzo potrafią się zmienić, jeżeli tylko poświęci się im czas i zaakceptuje takimi, jakimi są – postanowiłam spróbować.

- Co daje Ci bycie współodpowiedzialną za OdNowa Młodzi?

- Przede wszystkim uczę się słuchać. Mam wrażenie, że wielu z młodych w rozmowach skarży się, że w domu, w szkole, w Kościele tylko mówi się do nich, wymaga, stawia granice, kontroluje, a nikt nie chce słuchać, nikt nie pyta o ich pasje, zainteresowania, nie przytula, nie mówi: „masz piękne oczy”, „super wyglądasz w tej bluzce” – oni naprawdę tego potrzebują. Tak naprawdę dopiero uczę się bycia z młodymi, ale jeden efekt już widzę wyraźnie – młodzi uczą mnie spontaniczności.

- Co było dla ciebie najtrudniejsze i najpiękniejsze w czasie pierwszych rekolekcji dla młodych?

- Najtrudniejsze było chyba przygotowanie tych rekolekcji. Rekolekcje ewangelizacyjne „Nowe Serce” są naszym autorskim programem i tak naprawdę tworzyliśmy je, nie mając żadnego doświadczenia posługi z młodymi, nie znając metod pracy z nimi, ich oczekiwań. Nie znaliśmy się zbyt dobrze w ekipie. Tak naprawdę wszystko było dla nas nowe.
Najpiękniejszym widokiem tych rekolekcji były łzy oczyszczenia i wzruszenia podczas spotkań, bardziej radosne i spokojniejsze twarze w ostatnim dniu czy świadectwa, jakie napisali po rekolekcjach. Wiele pięknych chwil tamtego czasu mam w sercu.

- Czy Kościół i wiara w Boga są dla młodych atrakcyjne?

- Są, jeżeli poda im się wiarę i pokaże Boga w sposób atrakcyjny. Młodzi potrzebują autentyczności – ich nie można oszukać, potrzebują żywego Kościoła, dynamik ewangelizacyjnych. Młodzi chcą usłyszeć w Kościele o swoich problemach, oczekują od nas że, będziemy się modlić z żywą wiarą. Staramy się wykorzystywać to w naszej ewangelizacji poprzez: scenki, śpiewy i tańce, filmiki, świadectwa. Nawet spotkanie z Jezusem w Najświętszym Sakramencie jest często inne. Kościół potrzebuje dziś młodych i powinien stawać się dla nich atrakcyjny.

- Jak zachęcić młodzież, by przyjechała na najbliższy weekend?

- W Dobrym Mieście jest zawsze pyszne jedzenie!!! A tak już na serio, to proponuję przeczytać świadectwa z ostatnich rekolekcji. Są dostępne na stronie warmia.odnowa.org

Rozmawiała AWWeekend dla młodych

„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” Duch Święty pilnie poszukiwany. Dla znalazcy nagroda!!! Tym razem będziemy podążać tropem Ducha Świętego… Kim jest? Jak go rozpoznać? Gdzie Go szukać? Jak Go złapać i co można z Niego wycisnąć? Ten weekend to przede wszystkich czas dla odważnych, którzy podejmą wyzwanie podążania za śladami poszukiwanego. Łapka w górę, kto wchodzi do gry. Rekolekcje od 15 roku życia.

Termin poszukiwań: 6-8.05.2016r, zaczynamy o godz. 17.00. Kończymy w niedzielę 08.05.2016r o godz. 15.00.

Zgłoszenia: http://www.warmia.odnowa.org/Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB