Poniedziałek, 15 lipca 2019

Kościół wspomina dziś wszystkich wiernych zmarłych

2018-11-02 08:30:00 (ost. akt: 2018-11-02 08:16:31)

Podziel się:

Nowomiejski cmentarz nocą

Nowomiejski cmentarz nocą

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Choć w polskiej tradycji dniem, który kojarzy się z odwiedzinami grobów zmarłych jest 1 listopada, nasze myśli i modlitwa powinny być z tymi, którzy odeszli, także dzień później. 2 listopada jest Dniem Zadusznym.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych ma ponad tysiącletnią tradycję, ponieważ wprowadzone zostało już w 998 roku przez francuskiego opata benedyktynów, świętego Odylona. Decyzja była prawdopodobnie konsekwencją praktyk mnichów, którzy corocznie odprawiali w różnych klasztorach msze za zmarłych zakonników. Potrzeba było ledwie dwóch stuleci, by idea dnia, w którym wspomina się zmarłych, upowszechniła się w Europie.

Zaduszki nie mają rangi święta nakazanego. Oznacza to, że tego dnia katolicy nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej ani powstrzymania się od prac niekoniecznych. Z tego być może powodu o święcie tym czasem zapominamy. A czasem pamiętamy, ale z powodu pracy czy innych zobowiązań bywa, że nie możemy pojechać tego dnia na cmentarz. Z mocy ustawy dzień wolny przypada na pierwszy dzień listopada i pewnie między innymi dlatego przyzwyczailiśmy się, że wtedy wspominamy naszych nieżyjących bliskich. 2 listopada jest jednak dniem ważnym z punktu widzenia troski o dusze zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu.

Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. Z tego powodu kapłani przypominają, że jeśli w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym udamy się do kościoła, możemy uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Podobny prezent możemy ofiarować czyjejś duszy, jeśli od 1 do 8 listopada pobożnie (czyli modlitewnie) udamy się na cmentarz i dochowamy kilku warunków. Wśród nich Kościół wskazuje konieczność wzbudzenia intencji otrzymania odpustu, pozostawanie w tym czasie w stanie łaski uświęcającej i wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Trzeba też przyjąć w tym dniu Komunię Świętą oraz odmówić modlitwy „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Trzeba pamiętać, że choć pierwsze dni listopada kojarzą się nam z zadumą i refleksją nad przemijaniem, w Kościele nie jest to czas smutku, ale raczej chrześcijańskiej nadziei.

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziadek #2616522 | 46.230.*.* 5 lis 2018 09:27

  Artykuł beztrosko wpisuje się w katolicki mit, według którego historia Europy zaczyna się od momentu wprowadzenia chrześcijaństwa... Tymczasem kult przodków nie ma swego źródła w benedyktyńskim klasztorze gdzieś we Francji, jak tego chciałby autor artykułu. Kult przodków był w Europie bardzo silny, a rozmaite święta ku czci zmarłych odbywały sie wielokrotnie w ciągu roku - nawet sześciokrotnie. Te święta były szczególnie zaciekle zwalczane przez kler, który budował wtedy nowy świat, nowe społeczeństwo. Kult zmarłych był jednak zbyt silny, żeby go całkowicie wyrugować, więc zdołano jedynie zredukować go i przemalować w katolickie barwy. A tymczasem czytamy o idei święta zmarłych, która narodziła się w X wieku we Francji i w ciągu dwustu lat przyjęła w całej Europie ("Potrzeba było ledwie dwóch stuleci, by idea dnia, w którym wspomina się zmarłych, upowszechniła się w Europie.")... Prymitywna propaganda czy bezwstydne kłamstwo?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zenek z O. #2616242 | 83.31.*.* 5 lis 2018 04:35

  Wiara za kasę i nic więcej , obłuda i cwaniactwo katolickich szamanów i nic więcej .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Asd #2615637 | 109.241.*.* 2 lis 2018 17:35

  A nie wierny to już nie człowiek? Kościół poraz kolejny pokazuje ze jest gowno wart, a słowo wierny to dla nich oznacza ten który daje na kolędzie i płaci na tace. Ot cała ich wiara.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. az #2615620 | 213.76.*.* 2 lis 2018 17:17

  A ja WSPOMINAM wszystkich zmarłych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz