Wtorek, 29 września 2020

Święto przy świetle gromnic. 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego

2019-02-02 14:58:22 (ost. akt: 2019-02-02 15:00:56)

Podziel się:

Giovanni Bellini, Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Giovanni Bellini, Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Autor zdjęcia: public domain/wikipedia.org

2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, lepiej chyba znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia w świątyniach święci się świece. Tego dnia też, dzięki decyzji Jana Pawła II, modlimy się za osoby konsekrowane.

Jak czytamy w Ewangelii świętego Łukasza, Maryja i Józef zanieśli Jezusa do świątyni, gdy skończył czterdzieści dni. Uczynili w ten sposób zadość Prawu Mojżeszowemu, zgodnie z którym „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu” (Łk 2, 23-24). Miała to być forma dziękczynienia za wyzwolenie Żydów z niewoli i ocalenie ich przed ostatnią z dziesięciu plag, które Bóg zesłał na Egipt.

Czas, po jakim Święta Rodzina pojawiła się w świątyni, nie był przypadkowy. Gdy kobieta urodziła syna, przez czterdzieści dni była bowiem uważana za nieczystą (jeśli zaś urodziła córkę — dwukrotnie dłużej) i dopiero po upłynięciu tego czasu mogła wejść do świątyni.

Zgodnie z tym, co czytamy w Piśmie Świętym, w czasie ofiarowania Jezusa w świątyni obecny był Symeon. Stary mędrzec zobaczył w Dziecięciu Mesjasza i zapowiedział Maryi: „Oto Ten przeznaczony jest na powstanie i na upadek wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”.

Święto Ofiarowania jest w tradycji katolickiej uznawane za moment zakończenia cyklu świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia z kościołów znikają żłóbki, wtedy też powinno nastąpić nasze pożegnanie z domowymi choinkami.

Obchodzone 2 lutego święto znane jest też jako święto Matki Gromnicznej. To dzień, w którym do kościoła idziemy ze świecami. Po ich poświęceniu odbywa się procesja.

W tradycji utrwaliło się przekonanie, że gromnice mają — jak wynika z nazwy — moc odwracania gromów. Niegdyś stawiano je w oknach w czasie burzy. W kościołach zapala się je podczas mszy, procesji i innych nabożeństw. Światło gromnicy towarzyszy niemal wszystkim sakramentom (wyjątek stanowi sakrament pokuty). Tradycyjnie gromnicę zapala się też przy konającym, by zapewnić mu wzywanie Maryi, patronki dobrej śmierci.

Od 1997 roku święto Ofiarowania Pańskiego to także dzień modlitw za osoby konsekrowane. 2 lutego siostry zakonne i zakonnicy podczas mszy świętej odnawiają śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

Ustanawiając ten dzień, Jan Paweł II zwrócił uwagę, że ofiarowanie Syna Bożego powinno być wzorem dla wszystkich, którzy poświęcają swe życie Bogu: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne, charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo”.

— W tym roku obchodzić będziemy 23. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II jako dzień wdzięczności za obecność osób konsekrowanych w Kościele i w świecie. Tegoroczny temat dotyczy młodzieży i jej powołania, a także zaangażowania osób konsekrowanych w posługę młodzieży — przypomniał w czasie wczorajszej konferencji prasowej bp Jacek Kiciński.

— Osoby konsekrowane realizują swoje powołanie przede wszystkim w codziennym życiu. One są zakorzenione w tej ziemi, ale ich serce jest w niebie – jak powiedział papież Franciszek — mówił Przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. — Dzisiaj w Polsce pracuje ponad 30 tys. osób, to ogromna siła. Różne zakony odzwierciedlają różne etapy życia Pana Jezusa. Obecnie szczególnym wyzwaniem dla osób konsekrowanych są ludzie młodzi. Wielu młodych jest dzisiaj zagubionych i potrzebują przewodników wiary — dodał bp Kiciński.

Daria Bruszewska-Przytuła

Z danych Komisji Episkopatu Polski wynika, że w Polsce i za granicą posługuje 18807 sióstr zakonnych oraz 11613 zakonników.
Zgromadzenia męskie o największej liczbie członków to franciszkanie (1273), salezjanie (1043) i franciszkanie konwentualni (931).
Liczba sióstr zakonnych w Polsce wynosi ogółem 18807, z czego 1254 to mniszki żyjące w klasztorach kontemplacyjnych. W Polsce istnieje 105 żeńskich zakonów czynnych, które posiadają 2150 domów.
W Polsce są również 34 instytuty świeckie życia konsekrowanego, które zrzeszają ponad 1250 osób.
W Polsce jest 309 dziewic konsekrowanych i 386 wdów konsekrowanych.

Źródło: KEP


Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TQMSECH #2674628 | 79.124.*.* 3 lut 2019 10:46

  wielebnych pasterzy nic tak nie uszczęśliwia jak świętowanie dzięki którym żyją lepiej niż za króla SASA

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. az #2674194 | 213.76.*.* 2 lut 2019 16:07

   Cz Rydzyk odnowił śluby posłuszeństwa, ubóstwa i dziewictwa. ?¿?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Azazel #2674175 | 37.248.*.* 2 lut 2019 15:17

    Pogański kraj, pogańskie obyczaje...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)