Święto Trzech Króli

2012-01-06 08:03:00 (ost. akt: 2012-01-05 22:48:55)

Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych i zarazem najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Obraz przedstawiający podróż Trzech Mędrców do Betlejem.

Obraz przedstawiający podróż Trzech Mędrców do Betlejem.

Autor: domena publiczna

W polskiej tradycji to jedno z najważniejszych świąt zostało nazwane Świętem Trzech Króli. Warto przy tym zauważyć, że Pismo Święte nie mówi o królach, a raczej o Mędrcach. Kim oni byli? Nie wiadomo. Można na pewno stwierdzić, że byli poganami, spoza Izraela. Tradycja nadała im imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Wg Ewangelii św. Mateusza podążali za "gwiazdą na Wschodzie", która zaprowadziła ich do prowincjonalnego Betlejem. Tam oddali pokłon narodzonemu Jezusowi i złożyli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Każdy z tych darów był bardzo cenny w tamtym czasie (mirra oraz kadzidło swoją ceną dorównywały cenie złota), oraz posiadał ważną symbolikę. Złoto oznaczało godność królewską. Kadzidło symbolizowało godność kapłańską, a mirra była symbolem wypełnionego proroctwa i zapowiadała męczeńską śmierć Jezusa.

W tym roku Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie jest to zupełna nowość, ale raczej powrót do normalnego stanu rzeczy. 6 stycznia był dniem wolnym od pracy nawet w okresie PRL-u. Dopiero w 1960 roku ówczesny Sejm zlikwidował święto. Przywrócono je dopiero w 2011 roku.

6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach europejskich. Ludzie świętują m.in. w Finlandii, Szwecji, we Włoszech i w Chorwacji, w Szwajcarii oraz Hiszpanii. Szczególnie w Hiszpanii obchody święta są wyjątkowo huczne i popularne. Organizowane są tak tzw. Orszaki Trzech Króli, podczas których "trzej Królowie" rozdają dzieciom cukierki, a ludzie bawią się i śpiewają. Od niedawna tradycja Orszaku Trzech Króli żyje również w Polsce. Rok temu odbyły się one w kilku polskich miastach. W Warszawie uczestniczyło w Orszaku ok. 15 tysięcy osób, a samo wydarzenie było transmitowane przez największe stacje telewizyjne.

Jedną z najpopularniejszych tradycji jest zwyczaj święcenia kredy i pisania nią na drzwiach wejściowych napisu K + M + B (aktualny rok). Litery mają symbolizować trzech Królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara. W rzeczywistości jest to błędny napis i błędna symbolika. Prawidłowo powinno pisać się na drzwiach: C M B (aktualny rok). Taki skrót oznacza "Christus Mansionem Benedicat" czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". Prawdopodobnie w wyniku mylnej interpretacji w Polsce przekształcono CMB na K+M+B.

Święto Trzech Króli ma również ważny wydźwięk w dzisiejszych czasach. Nazywane jest przez niektórych "świętem pogan", gdyż upamiętnia moment, w którym Bóg objawił się poganom. Pokazał tym samym, że przychodzi do każdego człowieka, bez wyjątku.
Bartosz Orliński


Komentarze pokaż wszystkie komentarze w serwisie