Jan Paweł II - Papież Rodziny

2012-01-18 08:14:11 (ost. akt: 2012-01-18 09:18:59)

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – tak brzmi hasło XII Dnia Papieskiego, który odbędzie się 14 października. To czas na refleksję i wiele potrzebnych inicjatyw – mówią jego organizatorzy.

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Autor: uwm.edu.pl

Hasło kolejnego Dnia Papieskiego przedstawił podczas konferencji prasowej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Dlatego Papież poświęcał tyle miejsca rodzinie, że rodzina jest rzeczywiście sprawą niesłychanie ważną i niewątpliwie spośród ludzkich spraw najważniejszą – mówił metropolita warszawski. Kardynał Nycz przypomniał, że małżeństwo i rodzina jeszcze przed pontyfikatem zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły.

Szczególnym wyrazem troski o rodzinę była inicjatywa Światowych Spotkań Rodzin. Pierwsze z nich odbyło się w 1994 roku w Rzymie. Z tej okazji Ojciec Święty wystosował specjalny „List do rodzin”, w którym poruszył najistotniejsze problemy i perspektywy rodziny. W tym roku, na przełomie maja i czerwca, w Mediolanie odbędzie się VII Światowe Spotkanie Rodzin. W nawiązaniu do tego wydarzenia Konferencja Episkopatu Polski postanowiła, że tegoroczny Dzień Papieski będzie przeżywany 14 października pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”.

– Biorąc pod uwagę aktualną sytuację małżeństwa i rodziny w pluralistycznej rzeczywistości Polski i świata w 2012 roku, mamy nadzieję, że tegoroczny, XII już Dzień Papieski „Jan Paweł II – Papież Rodziny” będzie źródłem wielowymiarowej refleksji i wielu potrzebnych inicjatyw – mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Zarządu Fundacji.

Podczas konferencji prasowej 17 stycznia Fundacja podsumowała ubiegłoroczne obchody Dnia Papieskiego. Jak co roku w przeddzień odbyła się gala wręczenia nagród „Totus” oraz szereg wydarzeń kulturalnych, naukowych i sportowych. Podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł na stypendia dla młodzieży z wsi i małych miasteczek. Stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest obecnie 2,5 tys. młodych.

W Sekretariacie Episkopatu spotkali się dziś także prezydenci i burmistrzowie Miast Papieskich, czyli tych, które Jan Paweł II odwiedził podczas swoich pielgrzymek do Polski.

/ BP KEP 2012

Komentarze pokaż wszystkie komentarze w serwisie