Sobota, 24 lipca 2021

Być wolontariuszem

2013-04-29 10:11:56 (ost. akt: 2013-04-29 00:19:48)

Podziel się:

Wolontariusze są zawsze gotowi wyciągnąć pomocną dłoń.

Wolontariusze są zawsze gotowi wyciągnąć pomocną dłoń.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Wolontariusz, to osoba która działa w oparciu o zasady wolontariatu, a więc dobrowolnie i świadomie, oraz bez pobierania wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych osób, organizacji pozarządowych i instytucji.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Jan Paweł II

Wolontariat, to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa.

Wolontariusz, to osoba która działa w oparciu o zasady wolontariatu, a więc dobrowolnie i świadomie, oraz bez pobierania wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych osób, organizacji pozarządowych i instytucji.

Szczególny nacisk powinno się położyć na słowo „świadoma”. Każdy może zostać wolontariuszem, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w co tak naprawdę się angażuje. Wydawać by się mogło, że decydując się na bycie wolontariuszem świadomie podejmujemy taką decyzję, jednak nie zawsze tak jest. Z pewnością w naszym otoczeniu znane są osoby, które stają się wolontariuszami przypadkowo, np. aby później w łatwiejszy sposób zdobyć posadę w miejscu odbywania wolontariatu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale tylko świadomie podejmowane decyzje działają na korzyść naszą i osób, którym ofiarujemy swoją pomoc i czas. Wolontariuszem może zostać każdy: uczeń, student, ludzie młodzi i starsi, pracujący i emeryci.

Wolontariusz nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę, ale to nie oznacza, że udziela się całkowicie bezinteresownie. Zyskuje znacznie więcej od pieniędzy. Doświadczenie, poczucie własnej wartości, zdobyta wiedza, nowe znajomości, które zaowocować mogą przyjaźnią na resztę życia, to tylko niektóre korzyści jakie możemy osiągnąć. Fakt, że ktoś potrzebuje naszej pomocy powoduje, że czujemy się pewniej.

Praca wolontariuszy wykracza poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Nie każda praca mająca na celu pomoc innym jest wolontariatem, np. pomoc swojemu dziadkowi wolontariatem nie jest, ale pomoc starszemu panu w hospicjum lub domu pomocy społecznej jest formą wolontariatu.

W niemal każdym mieście działają specjalne centra wolontariatu. Można tam uzyskać informacje, gdzie potrzebują wolontariuszy, a także o szkoleniach, na których dowiemy się wielu istotnych kwestii dotyczących tego zagadnienia. Jest wiele miejsc, w których potrzebni są ludzie, którzy poświęcą swój czas i chęci by pomóc innym. Hospicja i szpitale, ośrodki pozarządowe, świetlice, szkoły publiczne i specjalne, schroniska dla zwierząt i wiele innych miejsc czeka na ludzi dobrej woli. Niektóre szkoły przyjmują studentów, aby pomagali uczniom mającym słabe stopnie w nauce. Można siedzieć z takim uczniem w klasie, pomagać mu w zadaniach, zostawać po lekcjach, aby wspólnie odrobić pracę domową i udzielić darmowych „korepetycji”. Wolontariusze zbierają żywność dla najuboższych, udzielają się w różnych akcjach społecznych, pomagają ludziom schorowanym, ubogim, a także tym potrzebującym rozmowy, opiekują się bezpańskimi zwierzętami w schroniskach. Wachlarz możliwości jest szeroki. Każdy z pewnością mógłby znaleźć coś dla siebie, w czym czułby się spełniony.

To wielka radość i satysfakcja widzieć uśmiech na czyjejś twarzy oraz poczucie, że jesteśmy komuś potrzebni. Warto zastanowić się, czy nie byłoby dobrze poświęcić część swojego wolnego czasu i zostać wolontariuszem. Wiele miejsc czeka na nas, wolontariuszy.
Nie bądźmy obojętni na los innych. Zainteresujmy się wolontariatem i poczujmy radość jaką dać może bezinteresowna i świadoma praca.
Monika

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB