Czwartek, 28 października 2021

Przygotujcie drogę Panu - II niedziela adwentu

2014-12-07 10:40:45 (ost. akt: 2014-12-07 10:50:40)

Podziel się:

Rzeka Jordan

Rzeka Jordan

Autor zdjęcia: wikipedia.org/Attribution-Share Alike 2.5 Generic license/ David Bjorgen

Jan Chrzciciel, przygotowujący ludzi do spotkania z Jezusem, wzywał ich do nawrócenia, do wyznania grzechów, do zmiany życia. Jak ja przygotowuję się na spotkanie Boga?

EWANGELIA NA II NIEDZIELĘ ADWENTU, ROK B, Mk 1, 1-8:
Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Jemu prostujcie ścieżki. Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając przy tym swe grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym.


NIE TRAĆ NADZIEI


Ks. Maciej BartnikowskiStaje dziś przed nami ważna postać adwentowego oczekiwania – człowiek, który od zawsze był świadom swojej misji – Jan Chrzciciel, prorok znad Jordanu. Na barkach tego pokornego i gorliwego człowieka spoczęło zadanie przygotowania drogi Panu. Robi to w sposób bardzo prosty. Nie wymaga zbyt wiele. Wzywa do nawrócenia. Oczekuje, że wszyscy, którzy chcą spotkać Jezusa porzucą dotychczasowy, zły styl życia i skierują swoje kroki na właściwą drogę.

Zasłuchani w janowe wezwanie uświadamiamy sobie, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy w drodze i chcemy spotkać Jezusa. Podejmujemy trud, by spotkać Jezusa, by przez codzienną modlitwę, Słowo Boże, przyjmowane z wiarą sakramenty, adwentowe zwyczajne i nadzwyczajne postanowienia stać się innym, nowym, lepszym człowiekiem. Bo tylko człowiek przemieniony może spotkać Jezusa, który się narodzi.
Jeśli jesteś przygnębiony, jeśli twoja wiara się chwieje, jeżeli doświadczasz w życiu wiele trudu, niepowodzeń, cierpienia, jeżeli tracisz sens życia, jeżeli z przed twoich oczy znika Jezus i Jego Ewangelia, a w Jego miejsce pojawia się grzech, zostaw to wszystko, zostaw pustynię swego życia, wyrusz w drogę, podejmij wysiłek nawrócenia i przemiany. Bądź posłuszny Janowi Chrzcicielowi. I nie trać nadziei, dzięki temu spotkasz Jezusa, który wyjaśni ci Pisma i dla ciebie będzie łamał chleb. Będzie cię karmił swoim słowem i swoim Ciałem. A przecież tego pragniesz najbardziej, przecież to da ci autentyczne szczęście i radość. Dlatego nie zwlekaj, nie marnuj czasu – już dziś warto razem z Janem Chrzcicielem wyruszyć w drogę. Święta niebawem…

ks. Maciej Bartnikowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB