Poniedziałek, 29 listopada 2021

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

2015-04-24 18:11:25 (ost. akt: 2015-04-27 12:10:44)   Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Nabożeństwo i cześć dla Matki Bożej Radomyskiej trwa tu od pokoleń. Od ponad 450 lat wierni z różnych stron Polski pielgrzymują do Radomyśla i zanoszą modły do Matki Boskiej Zjawiennej.

Do Sanktuarium Matki Bożej w Radomyślu od pokoleń przybywają rzesze pielgrzymów i osób chorych. Przychodzący tu pątnicy pragną nie tylko uzdrowienia z choroby, przybywają też, aby otrzymać duchową pomoc i siłę w życiowych zawirowaniach. Wielu przyjeżdża do sanktuarium, aby w modlitwie i ciszy uporządkować swe życie, odnaleźć siebie.

Dowody łask
Tu Matka Boża Bolesna w sposób szczególny opiekuje się rodzinami, wysłuchuje kobiety proszące o dar macierzyństwa. Wspiera wszystkich przeżywających rodzinne kryzysy, ludzi chorych i cierpiących, dla których medycyna nie ma ratunku. Potwierdzają to dowody otrzymanych łask. W kościele na Zjawieniu, na ścianach obok ołtarza z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej zawieszone były kule, okulary, ryngrafy, korale. To były świadectwa cudownych uzdrowień i wielu łask otrzymywanych za przyczyną Matki Boskiej Zjawiennej. Wszystkie jednak zostały zniszczone podczas wysadzenia kościoła przez Niemców w lipcu 1944 r.

Trochę historii
Wróćmy jednak do początku. Około roku 1440 w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Radomyśl, pasterze postawili kapliczkę, w której umieścili obraz Matki Bożej Bolesnej. Ludzie modlili się tu i z rozradowaną myślą odchodzili, dlatego też osadę nazwano Radomyślem. Pierwszy kościół postawiono tu w 1556 roku. W 1625 roku sprowadzono księży Augustianów w celu „rozwinięcia i ożywienia” kultu Matki Bożej Bolesnej. Od początku XVII wieku w Radomyślu było aż siedem kościołów, które jeden po drugim spaliły się. Ten, który stoi tu do dziś, został wybudowany w 1959 roku.

Dwie Matki Boskie
W nim znajdują się dwa obrazy. Pierwszy jest w głównym ołtarzu. Przedstawia Matkę Bożą w postaci stojącej, z wielkim mieczem tkwiącym w sercu. Jej boleść podkreśla pochylenie głowy, z twarzą pełną cierpienia i smutku, z dłońmi splecionymi w geście bólu i modlitwy. Obraz namalowany jest na dębowej desce, o wymiarach 46 na 33 centymetry. Nie znamy daty jego powstania i autora wizerunku. 15 września 1991 roku ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk w czasie uroczystej mszy świętej koronował obraz Matki Bożej Bolesnej. Nieco wcześniej, bo 2 czerwca Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił, w Rzeszowie, złotą koronę. Drugi obraz — Matki Bożej Pocieszenia został umieszczony w prawym bocznym ołtarzu kościoła świętego Jakuba prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Przedstawia on Matkę Bożą ze świętym Augustynem i jego matką świętą Moniką, która doznała „pociechy" po nawróceniu syna. Bogurodzica dzierży w ręku pasek z napisem: Ego diligentes me diligo (Ja kocham miłujących mnie). Święty biskup Augustyn, doktor Kościoła trzyma zaś w lewej dłoni swój atrybut — serce.

Dla tych, co potrzebują ciszy
Uroczystościami, które gromadzą w sanktuarium grupy pątników są nabożeństwa fatimskie, odprawiane zawsze trzynastego dnia miesiąca od maja do października. Oprócz tego wierni przychodzą oddawać cześć kultowi Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w odpusty, które odbywają się kolejno — w ostatnią niedzielę sierpnia i w niedzielę po 15 września. Tu także znajduje się Diecezjalny Ośrodek Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum”. Ośrodek otwarty jest dla wszystkich. Każdy, kto potrzebuje ciszy i bliskości przyrody zostanie tu przyjęty. Organizowane są w nim rekolekcje tematyczne dla młodzieży i dorosłych, zjazdy, szkolenia, kursy Nowej Ewangelizacji, spotkania integracyjne, dni skupienia. To miejscem spotkań i odpoczynku.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia
ul. Mickiewicza 31
37-455 Radomyśl nad Sanem
tel. (0-15) 845 43 35; 845 43 69

Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony