środa, 23 czerwca 2021

Echa filmu "Tylko nie mów nikomu". Oświadczenia przygotowali m.in. arcybiskup Gądecki i prymas Polak

2019-05-14 08:37:00 (ost. akt: 2019-05-14 08:53:15)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Archiwum autorów filmu

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi - napisał abp Stanisław Gądecki w swoim oświadczeniu wydanym w związku z publikacją filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu".

Drodzy Państwo,

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


Oświadczenie abp Wojciecha Polaka – delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży:
Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego. Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła.

Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym. Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi)Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności. Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi.

Abp Wojciech Polak
Prymas Polski


Modlitewnik Msze w Olsztynie Czytelnia Wieczory Uwielbienia Ciekawe strony

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2734492 | 82.145.*.* 19 maj 2019 09:32

  Niech się zbierze kolegium redakcyjne tej gazety i zadecyduje żeby w "Serwisach tematycznych" zakładkę "Wiara" przenieść do zakładki "Biznes i finanse". Będzie to bliżej prawdy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Emeryt #2732489 | 82.177.*.* 15 maj 2019 05:50

  Gdzie w internecie mogę obejrzeć ten film? Z góry dziękuję za rzetelną informację.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. hmm #2732097 | 89.228.*.* 14 maj 2019 14:11

   Jak na Eroweekach nieletnie dzieci oddawano w łapy śniadolicych starych dziadów które przez okna nocami do pokoi dzieci wchodziły a potem sprośne smsy wysyłały to jakoś nikt się nie oburzał , lewackie bastiony medialne przekonywały że przytulasy , sam na sam w w nocy w pokojach z nastoletnimi dziewczynami to wszystko normalne i lewackie bastiony medialne tuszowały temat , przekonywały że wszystko było cacy ...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. nieprzekonany #2732009 | 62.227.*.* 14 maj 2019 12:34

    A gdzie odszkodowania dla ofiar?

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz